13 titulů mistra republiky ve sjezdovém lyžování.
Jako lyžař se zúčastnil MS i OH (1956).
Mistr republiky v házené (1951).

Datum narození

V padesátých letech nejúspěšnější český lyžař. Na domácích i mezinárodních závodech získal 69 vítězství, celkem 13x se stal mistrem republiky. Dvakrát startoval na mistrovství světa a v roce 1956 se zúčastnil olympiády v Cortině d´Ampezzo.

Jaroslav Bogdálek patří do poválečné galerie brněnských všestranných sportovců. V dresu brněnského Harnachu hrával českou nejvyšší hokejovou soutěž s Dandou, Bartoněm a dalšími hvězdami poválečné éry. Vedle ledního hokeje se také věnoval na špičkové úrovni basketbalu a házené. Třeba v dresu házenkářů Sokola Královo pole získal v roce 1951 mistrovský titul. Sjezdové lyžování si poprvé závodně zkusil v roce 1948 na sokolských zimních hrách a hned získal 2. a 3. místo. Díky všestranné sokolské přípravě se tento „lyžař z Moravy“ rychle dostal na úroveň české špičky a postupně se vypracoval až do lyžařské reprezentace.

Lyžařská příprava v moravských podmínkách vypadala zpočátku až úsměvně. Z Brna se jezdilo lyžovat především do Jeseníků, na Praděd. Často brzkým ranním vlakem tam, v noci pak zpět. Trénink, pokud se tomu z dnešního pohledu tak dá říci, měl často jediný scénář. Ušlapat svah, dopoledne deset slalomových jízd, odpoledne stejný počet. Bez vleku nešlo ani více stihnout. Později s národním týmem na slovenských horách už alespoň využívali vleky, nicméně tréninkovými podmínkami i materiálním vybavením silně zaostávali za lyžaři z alpských zemí.