Karel Burkert

Datum narození
Datum úmrtí
Sport

Fotbalový brankář, odchovanec Olympie Brno, hráč S.K. Baťa Zlín a legenda S.K. Židenice (1934-1940), za něž nastoupil ve více jak sto ligových zápasech, dalších osm chytal v prestižním Středoevropském poháru. Na stadionu Na Horymíru (na místě hokejových hal u Boby Centra ) výrazně pomohl k vítězstvím nad silnými týmy Rapidem Vídeň a Ferencvárosem Budapest.

V letech 1934 až 1938 pětkrát reprezentoval  Československo. Debutoval proti Švýcarsku v roce 1934, ve čtvrtfinále mistrovství světa v roce 1938 ve Francii střídal v utkání s Brazílií zraněného Pláničku (v té době jeden z nejlepších brankářů na světě), kterému v reprezentaci dělal náhradníka. V brance stál i v zápase protektorátního mužstva Čech a Moravy proti nacistickému Německu v listopadu 1939 v Praze.

Burkert strávil fotbalovou sezónu 1933/1934 v bulharském hlavním městě Sofie, v tamním nejlepším klubu Levski. Jako kuriózní můžeme považovat skutečnost, že přijal pozvánku do bulharské reprezentace, kterou pod příjmením Burkertov reprezentoval v utkání proti Jugoslávii.

Fanoušci i sportovní novináři se pak radovali z jeho návratu domů, o čemž svědčí krátká báseň zveřejněná v albu S.K. Židenice 1934: „Vrátiv se v roli ztraceného syna, za S.K. Židenice chytá prima, bude-li dál chytat míče jak slečny, bude mít úspěch nekonečný.“