Věra Černá

Mistryně světa na kladině z roku 1979.

Datum narození

Od osmi let trénovala gymnastiku ve Zbrojovce Brno, v jedenácti letech byla nominována do československé reprezentantce, kde působila mezi lety 1974-1980. Postupně se etablovala mezi gymnastickou špičkou (1977 - 5. místo na Mistrovství Evropy), vrchol její kariéry přišel v roce 1979. Na Světovém poháru se umístila na 1. místě při cvičení na bradlech a kladině, na prostných pak brala stříbrnou medaili. V témže roce reprezentovala jako šestnáctiletá na mistrovství světa v americkém Fort Worthu a získala zde zlatou medaili za cvičení na kladině. Jako favoritka nastupovala i do následující olympijské sezóny, ale na OH do Moskvy se již nepodívala – těžké zranění páteře ukončilo v roce 1980 její vrcholovou kariéru. Poté se gymnastice věnovala jako trenérka. Věra Černá je dodnes poslední česká gymnastka, která na velké světové akci slavila titul. 

----------------------------------------------

Československá sportovní gymnastka a mistryně světa na kladině z roku 1979, několikanásobná mistryně republiky, medailistka ze Světových pohárů a trenérka. Získala celkem 63 medailí z vrcholných akcí.
V šesti letech začala s rytmikou. V osmi letech začala trénovat gymnastiku ve Zbrojovce Brno. Už v jedenácti letech se dostala do české reprezentace. V reprezentačním národním týmu byla mezi lety 1974 až 1980.
Na mistrovství ČSSR se umístila většinou na 2. místě za Evou Marečkovou. V roce 1977 skončila na svém prvním Mistrovství Evropy na 5. místě. V roce 1979 na Světovém poháru v Americe vyhrála bradla a kladinu, na prostných se umístila na 2. místě, takže si přivezla domů tři skleněné poháry. Ale větší úspěch měla na mistrovství světa v americkém Fort Worth, kde získala zlatou medaili ze soutěž na kladině.
21. června 1980 na reprezentačním soustředění v Nymburku před Letními olympijskými hrami v Moskvě si při doskoku poranila páteř. Praskl ji třetí bederní obratel a obě ploténky z důsledku dlouhodobého přetěžování páteře, což znamenalo konec její sportovní kariéry. Dva měsíce ležela v brněnské nemocnici a nemohla se hýbat, nebylo jisté zda bude vůbec někdy chodit. Poté se gymnastice věnovala jako trenérka.
V současné době píše básnické sbírky a plánuje vydání monografie.