Jiří Daler

Olympijský vítěz ve stíhacím závodě (1964).

Král československé cyklistiky (1966, 1967).

Držitel Ceny města Brna.

Datum narození

Jiří Daler, cyklistický reprezentant, držitel několika světových a československých rekordů, olympijský vítěz. Nejdůležitějším závodem, skoro by se dalo říct odrazovým můstkem, pro něj byl závod v Japonsku, ze kterého přivezl zlatou medaili. To bylo v roce 1964.

Po zásadní olympiádě v Tokiu sbíral jednu medaili za druhou. Žádná z nich už ale nebyla zlatá. Ze San Sebastiana přivezl bronz, ve Frankfurtu nad Mohanem vybojoval stříbro a v Amsterodamu získal bronz. Mezitím vyhrával řadu domácích závodů, jak na dráze, tak na silnici. 

Bouřlivý rok 1969 strávil Daler ve francouzské stáji De Gibaldi, kde dostal příležitost jezdit v profi pelotonu. V průběhu roku odjel sedm šestidenních závodů a setkal se s takovými hvězdami, jakými byli například Mercx nebo Anquetil. Dalším velkým zážitkem pro něj byl šestsetkilometrový závod Bordeaux–Paříž, který dokončil jako osmý ze třinácti účastníků. 

Dalerovým mateřským klubem byly Žabovřesky, později jezdil za Favorit Brno, kde strávil řadu let, s výjimkou dvou let, kdy musel nastoupit do Dukly z důvodu vojenské služby. Z té byl později vyřazen jako neperspektivní. V Dukle nakonec dělal trenéra až do roku 1996, do doby reorganizace armády. Poté ještě šest let dělal vedoucího trenéra ve Favoritu Brno. Cyklistika ho pořád baví, nyní působí jako rozhodčí.

Jiří Daler se také dvakrát stal králem československé cyklistiky.