Karel Divíšek

Datum narození
Datum úmrtí

Karel Divíšek mladší, zvaný „Tunal“, syn průkopníka brněnského sportu Karla Divíška staršího (1873-1949), byl jedním z nejvšestrannějších českých sportovců v Brně. Již v dětství a v mládí začal bruslit, plavat, cvičit v Sokole, lyžovat, jezdit na kole, šermovat, boxovat a věnovat se atletice. Byl členem Moravské Slavie a z atletických disciplín vynikal zvláště v běhu na středních i dlouhých tratích. Činný byl i v Českém veslařském klubu (hlavně v plaveckém odboru) a především v Moravském aeroklubu, kde patřil k prvním soukromým pilotům v Československu a stal se účastníkem řady leteckých závodů.

Léta se věnoval také motoristickému sportu, jako populární automobilový závodník se zúčastnil např. prvního ročníku Masarykova okruhu v roce 1930. Motorismus jej i živil, v Brně byl v letech 1930 – 1948 majitelem autoškoly. Jeho dalším koníčkem bylo jeskyňářství – Tunal jako člen týmu prof. Karla Absolona absolvoval řadu speleologických výzkumů, v nichž se uplatnil díky svému sportovnímu nadání zejména jako potápěč, např. při objevování podzemní Punkvy. V posledních letech svého života byl známý také jako propagátor otužilectví.    

V roce 1919 zvítězil v plaveckých závodech Českého veslařského klubu v Brně (100 m prsa za 1:33 min.). Roku 1937 se stal vítězem Národního letu Republiky československé (spolu s V. Krejčím). Na jeho památku se na podzemní Punkvě v Moravském Krasu koná otužilecká sportovní akce Memoriál T. K. Divíška (v roce 2018 proběhl již 70. ročník).

Je otcem herečky Niny Divíškové (1936).