Alois Hudec

V roce 2016 získal v anketě Sportovec roku Cenu za celoživotní přínos sportu.

Datum narození
Datum úmrtí

Rodák z Račic u Vyškova, v dětství prodělal obrnu levé tváře a kyčle. Od patnácti let žil v Brně, kde se učil soustružníkem ve Zbrojovce, současně trénoval v Sokole. V roce 1931 se stal v Paříži mistrem světa v gymnastickém víceboji, vybojoval i čtyři stříbrné medaile. V tvrdé době světové hospodářské krize zakázala Francouzská Národní banka vývoz zlata ze země, a tak medaile neobdržel.

O pět let později triumfoval na olympiádě v Berlíně, kde v silně nepřátelské atmosféře zvítězil ve cvičení na kruzích. Jeho sestava byla natolik dokonalá a působivá, že ji nacistická režisérka Leni Riefenstahlová zařadila do proslulého dokumentárního filmu Olympia.

Před válkou pracoval jako úředník Národní banky. Zatčení za okupace unikl tím, že gestapákům ukázal fotografii Hitlera s podpisem, kterou obdržel na olympiádě. Po osvobození ještě do roku 1947 závodil, poté krátce pracoval jako trenér. Po Únoru 1948 žil jako bývalý člen Sokola v existenčních potížích. Dožil se pádu komunistů, zemřel v ústraní v roce 1997.