Šárka Kašpárková

  • Mistryně světa v trojskoku (1997)
  • Bronzová olympijská medaile v trojskoku (Atlanta 1996)
  • Držitelka Ceny města Brna
Datum narození

Narodila se v Karviné a díky své výšce (187 cm) si ji už na gymnáziu v Havířově vyhlédl trenér z Brna, který hledal talenty pro skok vysoký po celé republice. Po maturitě odjela na juniorské mistrovství Evropy, kde skončila třetí. Odešla trénovat do Brna a už tady zůstala.

Na olympiádě v Barceloně v roce 1992 ještě skákala do výšky. Tentýž rok se na halovém mistrovství Evropy poprvé oficiálně objevila nová disciplína – trojskok, a tak se rozhodla ji vyzkoušet. Začala trénovat se svým partnerem Michalem Pogánym, se kterým přišly její největší sportovní úspěchy.

Mistryní ČR v trojskoku se stala osmkrát, vítězila také na halových mistrovstvích. Drží české rekordy v trojskoku na dráze i v hale. Titul mistryně světa získala v roce 1997 v Aténách, kde skočila 15,20 metru. Dodnes se s ním vejde do první desítky ve světových historických tabulkách. Z olympiády v Atlantě v roce 1996 přivezla bronzovou medaili. S vrcholovou atletikou skončila v roce 2005, poté ještě několik let úspěšně hrála basketbal za Valosun Brno (SK Královo Pole).

Dnes žije a pracuje v Brně. Podílí se na projektu Odznak všestrannosti olympijských vítězů, což je obdoba někdejšího odznaku zdatnosti, který založili Robert Změlík, olympijský vítěz v desetiboji z Barcelony 1992, a Roman Šebrle, který stejný titul získal v roce 2004. Je to projekt určený dětem, obsahuje dvanáct disciplín, ale boduje se jich deset. Zapojila se také do komunální politiky a vystupovala ve Stardance. Michal Pogány je také jejím životním partnerem a mají spolu dceru Terezu.