Cyril Lacina ml.

Datum narození
Datum úmrtí
Sport

Cyril Lacina se narodil v mlynářské rodině, jeho otec vlastnil mlýn ve Velkých Opatovicích (v blízkosti Boskovic), od roku 1906 pak v Židenicích. Student reálného gymnázia (maturitní ročník 1912/1913) byl zřejmě nadšeným sportovcem, v roce 1910 například zorganizoval první utkání v bandy hokeji v Brně mezi SK Moravskou Slavií a SK Velké Meziříčí. Finanční zázemí rodiny jej patrně už ve velmi mladém věku předurčovalo do funkcionářských pozic, už jako student byl činovníkem SK Achilles Brno.

V lednu 1913 se spolu se svým otcem stal spoluzakladatelem S.K. Židenice, který vznikl právě na fotbalovém podhoubí Achilla. Ustavující schůze se pořádala v oblíbeném hostinci U Machů na dnešní Kosmákově ulici. Mladý Lacina byl kmenovým hráčem tohoto fotbalového klubu, jenž se brzy vypracoval mezi nejlepší mužstva na Moravě i v českých zemích. Pro zdravotní potíže ale musel brzy skončit, a tak se začal věnovat funkcionaření, v němž se mu velmi dařilo.

Za světové války disponoval pevnou „měnou“, kterou byla mouka. Ve spolupráci s posádkovým lékařem vojenské nemocnici v Zábrdovicích MUDr. Katolickým dokázal zařídit, aby někteří výborní fotbalisté nemuseli odjet na frontu. S vymyšlenou diagnózou zůstali v Brně například hokejový a později i fotbalový reprezentant Josef Šroubek, krátce snad i král komiků Vlasta Burian. Ti pak mohli hrát za Židenice, především ve druhé fázi války.

Lacina, jenž musel být skvělým předsedou klubu a manažerem v pravém smyslu tohoto slova, předčasně zemřel na tuberkulózu v pouhých dvaceti pěti letech.