Karel Láznička

Datum narození
Datum úmrtí
Sport

Mistr světa z roku 1956, mistr Evropy 1955 a 1958, sedminásobný mistr republiky jako hráč i jako trenér, český volejbalový svaz mu udělil titul druhého nejlepšího trenéra 20. století. 41 let byl věrný jednomu klubu - brněnské Zbrojovce, aktivní kariéru ukončil až v 71 letech. Karel Láznička je jméno, které neodmyslitelně patří k českému volejbalu.

Láznička hrával už v patnácti letech za Šlapanice, do ligy se dostali během dvou let a vydrželi v ní až do doby, než šel Karel na vojnu. To bylo taky jediné období, kdy nehrál za Brno, ale byl převelen do ATK Praha, se kterými získal dva tituly mistra republiky. Po vojně se vrátil zpátky do Brna a už jako hráč Zbrojovky odjel na mistrovství světa do Moskvy, kde vybojovali druhé místo.

Česká volejbalová šedesátá léta se dají označit jako zlatá éra, která začínala olympiádou v Japonsku, pokračovala světovým titulem v Praze a nakonec Mexikem a další olympijskou medailí. V tomto období Láznička trénoval dorostence Zbrojovky, k trénování reprezentace se vrátil až v 80. letech. Pod jeho vedením národní tým získal stříbrnou medaili na mistrovství Evropy 1971 v Itálii. Na další úspěch v podobě druhého místa na mistrovství Evropy si musel počkat až do roku 1985. S volejbalisty Kalábem, Krejčím, Mikyskou a Prieložným vybojoval také třetí místo na Světovém poháru v Japonsku.