Tomasz Mendrek

Datum narození
Sport

S badmintonem začínal v Českém Těšíně, odkud pochází. Jako junior dojížděl do Bohumína, kde hrál za klub ŽDB a už v roce 1985 poprvé reprezentoval na ME juniorů v Rakousku. Vysokou školu (FTVS UK) vystudoval v Praze, aby se mohl naplno věnovat badmintonu. Bezprostředně po roce 1989 odjel do Německa na roční stáž v Deutsche Sporthochschule v Kolíně nad Rýnem sbírat další zkušenosti. Odtud se dostal do francouzského Národního olympijského centra INSEP v Paříži jako sparingpartner pro francouzské hráče, což znamenalo další výrazný posun v jeho hráčské i trenérské kariéře. Úspěšně prošel olympijskou kvalifikací a vrcholem jeho hráčské kariéry byla účast na OH v Barceloně (1992).

Celkem 16x se stal mistrem ČR ve dvouhrách a čtyřhrách, byl na 3. místě evropského žebříčku a 36. hráčem světa v žebříčku BWF (1993).

Díky vzdělání i mimořádným hráčským zkušenostem dále pokračoval jako úspěšný trenér. Postupně trénoval v Rakousku, Německu, Itálii i domácí reprezentaci. V roce 2005 se stal hlavním trenérem mládeže v klubu TJ Sokol Jehnice, přestěhoval se do Brna a už zde zůstal i s celou rodinou. Badminton na nejvyšší úrovni tady hraje nyní jeho syn, Adam Mendrek.