Lubomír Nádeníček

Největších úspěchů dosáhl v běhu na 110 metrů překážek: 3. místo na mistrovství Evropy (1971), účastník OH 1968 (rozběhy), účastník OH 1972 (7. místo), mistr Československa (1970-1972), Československý mistr na dráze (1968, 1970-1973).

Datum narození

Dvojnásobný český olympionik Lubomír Nádeníček pochází z Brna, ale kvůli lepším podmínkám pro trénink se přestěhoval do Třince. V disciplíně 110 metrů překážek se vyšvihl mezi světovou elitu už v útlém věku. Po vítězství na republikovém mistrovství se už v 21 letech kvalifikoval na olympijské hry do Mexika v roce 1968. Za svůj rychlý rozvoj vděčil trenérovi Zdeňku Odehnalovi. První účast na olympijských hrách nedopadla podle jeho představ, kde skončil už v rozběhu. Nebylo divu, když tam poprvé v životě závodil na tartanu, který v Třinci vybudovali až v roce 1975.

Chuť si spravil na začátku sedmdesátých let, kdy patřil k nejužší světové překážkářské špičce. S časem 13,4 vteřiny vytvořil nový československý rekord a z mistrovství Evropy v Helsinkách si odvezl bronzovou medaili. O rok později napravil olympijský dojem v Mnichově. Tentokrát se dostal až do finále a v největší světové konkurenci obsadil vynikající sedmé místo.

Brněnský překážkář Lubomír Nádeníček byl všestranným sportovcem, atletickou kariéru začínal jako výškař. Zúčastnil se také některých závodů ve skoku do dálky či desetiboji. Atletice zůstal věrný i po ukončení závodní kariéry jako trenér a rozhodčí.