Robert Kron

ME do 18 let: 2x 2. místo (1984, 1985)
MS do 20 let: 3. místo (1985), 2. místo (1987 – člen All Star Teamu, nejlepší útočník turnaje)
MS: 2x 3. místo (1989, 1990)
NHL: 12 sezon (771 zápasů – 144 gólů, 194 asistencí) – Vancouver, Canucks, Hartford Whalers/Carolina Hurricanes, Columbus Blue Jackets

Datum narození
Sport

Odchovanec Ingstavu Brno, Robert Kron, je jedním z nemnoha brněnských hráčů, kteří se dostali do NHL, a jediný, který v ní strávil většinu své hráčské kariéry. V nejprestižnější lize světa odehrál dvanáct sezon, celkem 771 zápasů, a zaznamenal 338 bodů. Hrál i za národní tým, na seniorském mistrovství světa získal dvě bronzové medaile.

Do sedmnácti působil v brněnském Ingstavu, trénovalo se a hrálo samozřejmě na hokejovém stadionu za Lužánkami. Rok předtím si poprvé zahrál tři zápasy za muže ve druhé lize a v následující sezoně 1984–1985 už nastupoval v nejvyšší soutěži za Zetor Brno. Dostal se do juniorské reprezentace a díky tomu si ho v roce 1985 vybral na draftu z 88. místa Vancouver Canucks. V té době však nebylo možné legálně odejít do NHL, a proto pokračoval v kariéře doma.

Další tři roky v Zetoru Brno byly protkané úspěchy na mezinárodní úrovni. Na mistrovství Evropy do osmnácti let vybojoval s Československem dvakrát druhé místo, za juniory na světovém šampionátu bronz a stříbro. Na juniorském mistrovství světa v roce 1987 se stal členem All Star Teamu a byl vyhlášen nejlepším útočníkem turnaje. Dva roky vojny strávil v Dukle Trenčín, kde si zahrál mj. s Vladimírem Růžičkou.

V roce 1990 odjel do kanadského Vancouveru. V týmu se potkal s tehdy osmnáctiletým Petrem Nedvědem, což mu pomohlo v těžkých začátcích, kdy musel překonat jazykovou bariéru a akceptovat zcela jiný zámořský styl hry. S výškou 178 centimetrů a váhou kolem 80 kilogramů musel spoléhat především na svou rychlost.

V nejprestižnější světové soutěži nakonec vydržel dlouhých dvanáct sezon. Prošel Vancouverem Canucks, Hartfordem Whalers, Carolinou Hurricanes a Columbusem Blue Jackets. Nejúspěšnější období prožil u Velrybářů v Hartfordu, kde dvakrát nasbíral po padesáti bodech. Po odchodu z NHL strávil jednu sezónu ve finském Lukko Rauma a v roce 2003 ukončil aktivní kariéru.

U hokeje však zůstal a pracuje jako hledač talentů pro svého bývalého zaměstnavatele Carolinu Hurricanes. S rodinou žije v USA, do Brna se však několikrát do roka vrací.

Robert Kron zanechal v NHL určitě nejvýraznější brněnskou stopu. V Kanadě hráli už jen Richard Farda (tři sezóny v konkurenční lize WHA) a Jaroslav Jiřík (jednu sezónu v NHL v roce 1969).