Vladimír Pištělák

5. místo na OH v Římě
2 medaile z ME – stříbro (1967) a bronz (1969)
5x mistrem Československa se Zbrojovkou Brno
2x 2. místo v Poháru mistrů evropských zemí (1964 a 1968), 2x semifinále PMEZ (1963 a 1969), 2. místo v Interkontinentálním poháru (1969) se Zbrojovkou Brno

Datum narození
Sport

Kariéru s minimem přesunů má za sebou basketbalista, který patřil v nejslavnější éře brněnského mužského basketbalu k hlavním oporám.

Sportovní zázemí měl Vladimír Pištělák v celé rodině. Rodiče byli aktivními sportovci Sokola Brno I. To nasměrovalo zájem mladšího ze dvou synů k všestrannosti. S elánem se věnoval gymnastice, plavání, lyžování a později i atletice. V Sokole Žabovřesky byly jeho disciplínami výška, 100 metrů a štafeta, objevila se dokonce nabídka, aby se specializoval na čtvrtku. Rozhodující roli ovšem v začátcích sehrál bratr, jenž přivedl třináctiletého Vladimíra k basketbalu. V kategoriích mládeže slavil se Zbrojovkou celkem tři mistrovské tituly a po nich se už talentovaného hráče chopil v roce 1959 Ivo Mrázek, legendární basketbalista i trenér v jedné osobě. Z celkem čtrnácti sezon odehrál V. Pištělák podstatnou část ve Zbrojovce, výjimkou byly jen dva roky v Belgii. S brněnským týmem získal pět mistrovských titulů. Už ve dvaceti letech jel na olympiádu 1960 do Říma, odkud se vrátil s dodnes nepřekonaným pátým místem. Z reprezentace má ještě stříbro a bronz z mistrovství Evropy. Dvakrát byl nominován do týmu Evropy.