Zdeněk Růžička

Sportovec Jihomoravského kraje

Datum narození

V Sokole začínal už ve čtyřech letech, ale gymnastiku začal dělat až později, když nastoupil do školy 
v Tetčicích a seznámil se s trenérem a sokolským nadšencem Milošem Chytilem. Téměř hned po nástupu nacistů byl Sokol zakázán. Proto si skupina, která v Tetčicích cvičila, odnesla nářadí do cihelny Růžičkova otce a trénovali tam, stále pod Chytilovým vedením. Věnoval se také hokeji, hrál za Sokol Tetčice, Slovan Rosice a Čechii Zastávka.

První závody absolvoval coby osmnáctiletý za Dělnickou tělocvičnou jednotu. Nejdříve to byl závod Praha–Brno, později Čechy–Morava. Reprezentační dres oblékl Růžička poprvé v roce 1947, kdy byl vybrán na sokolský zájezd do Dánska.O rok později odjížděl s dvanáctičlenným družstvem na olympiádu do Londýna. Tam získal 3. místo v prostné a stejně se umístil i na kruzích. Zúčastnil se také olympiád v Melbourne (1956)  a v Helsinkách (1952), ale na stupních vítězů se neobjevil. 

V letech 1948, 1954 a 1956 se stal absolutním mistrem republiky, byl také mnohonásobným mistrem republiky na jednotlivých nářadích. Od roku 1957 byl trenérem brněnské gymnastiky, trénoval i budoucí členy gymnastické reprezentace. Během trenérské činnosti úspěšně dostudoval trenérství na FTVS Univerzity Karlovy. Trénoval až do roku 1989, v devadesátých letech pracoval na obnově Sokola Brno I.
a v současné době je jeho starostou.