Vítězslav Svozil

Jako dosud jediný Čech držel světový rekord v plavání.

Datum narození
Sport

Držitel světového rekordu na 100 m prsa z roku 1957 časem 1:12,7, mnohonásobný mistr republiky v plavání, účastník olympijských her v Římě 1960, pětinásobný mistr světa v plavání Masters.

Plavecký příběh pozdějšího šampiona se začal rodit v Náměšti na Hané, kde jako kluk vyrůstal. První tempa zvládl sice už v sedmi letech, ale v době války nebylo na nějaké závodění ani pomyšlení. Pro mladého Slávka přišel „historický“ zlom v roce 1949. kdy do malebného městečka poblíž Olomouce přijely na celostátní soustředění reprezentační dorostenky. Jednou ráno jsem si chtěl zaplavat a zkusit, jaké by to bylo plavat za reprezentaci. Rozhlédl jsem se kolem, nikde ani živáčka. Tak jsem skočil do vody a pár délek si zaplaval. Když jsem vylézal z vody, stál nade mnou trenér těch holek Jáno Bratský a říkal – dobrý, hochu, z tebe by něco mohlo být,“ vzpomíná Vítězslav Svozil na zlomový okamžik své sportovní, ale i životní dráhy.

V roce 1952 už byl členem juniorské reprezentace a jednou z „výhod“ bylo i soustředění, na němž zažil kryté bazény klasických rozměrů. Základní vojenskou službu si odkroutil v Praze, ale nebyl členem Ústředního domu armády, i když by tam svými výkony asi patřil. Ale ÚDA ho uvolňovala na soustředění a reprezentační akce. V ÚDA pak Svozil pokračoval jako civilní zaměstnanec a teprve v dubnu 1957 se jeho životní pouť nasměrovala do Brna do tehdejší Vojenské akademie, kde působil na katedře tělesné výchovy. 1. května 1957 v Piešťanech zaplaval světový rekord na 100 metrů s časem 1:12,7 min. Na podzim téhož roku zaplaval stovku za 1:12,2, což byl tehdy evropský rekord. No olympiádu do Melbourne byl nominován společně s plavkyní Skupilovou. Nakonec ale nejel, protože při dodatečném nominačním závodu nezvládl obrátky ve dvaceti pěti metrovém bazénu.

V roce 1964 nastoupil Vítězslav Svozil na katedru tělesné výchovy Vysoké školy zemědělské v Brně. „Tam mně prošlo rukama moře plavců, ale v drtivé většině pouze v základním nebo zdokonalovacím kurzu.“ Jeho jméno se stalo slavným, alespoň v odborných kruzích. Je totiž spoluautorem bodovacích tabulek veteránských soutěží. Dokázal se svým bývalým trenérem Josefem Kopřivou sladit zdánlivě nemožné: srovnat do bodových tabulek například výkon třiceti- letého kraulera na sto metrů a sedmdesátiletého prsaře na padesátku. Sám nezůstal ovšem pouze u teorie, dodnes se soutěží v Masters plavání zúčastňuje. A velmi dobře. „Mám pět titulů mistra světa,“ chlubí se po právu výtečnou sbírkou. Chcete znát čas, který Vítězslav Svozil zaplaval krátce před sedm- desátými narozeninami na trati sto metrů prsa? Tedy na té, na které vytvořil v roce 1957 světový rekord? Pak vězte, že za pětačtyřicet let se pan Svozil zhoršil o necelých osmnáct vteřin...


Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík