František Vojta

V roce 1967 byl jmenován zasloužilým trenérem, na jeho počet se pořádaly Memoriály dr. Františka Vojty (Veteraniády).

Datum narození
Datum úmrtí

Uznávaný atletický trenér a propagátor sportu zvláště v akademickém prostředí. Absolvent oborů matematika a tělocvik na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity (1926) , vedoucí osobnost sdružení Vysokoškolský sport Brno (VSB, v roce 1927 založeno  profesorem lékařské fakulty MU Eduardem Babákem), přední člen YMCY v Československu.

Za Vojtova vedení byly ve VSB vytvořeny tradice atletických utkání studentů brněnské univerzity a techniky (U-T) nebo zimních lyžařských pobytů v Jeseníkách a v Roháčích ve Vysokých Tatrách. Zástupci VSB se účastnili Světových akademických her (dnes Univerziád) v Turíně, Paříži a Budapešti. Vojta už od roku 1927 působil jako lektor tělesné výchovy a sportu na MU i dnešním VUT, v roce 1934 se stal doktorem přírodních věd.

V době druhé světové války byl činný v odboji, po válce se habilitoval jako docent pro všeobecnou tělesnou kulturu.  Pravděpodobně z politických důvodů odešel už v roce 1947 do Zlína,  v padesátých letech pracoval na stavbách přehrad. Po pobytu ve Finsku se stal nadšeným propagátorem saunování. V roce 1946 inicioval vystavění první sauny v Brně, a to v Pisárkách, poté různě v republice projektoval snad dvě stě těchto zařízení. Neúnavný sportovec organizoval zejména atletické závody i pro lidi ve středním věku a pro seniory – nejznámějšími se staly tzv. veteraniády.