Jana Novotná

  • Vítězka Wimbledonu (1998)
  • Vítězka Turnaje mistryň (1997)
  • Dvě tenisové olympijské medaile
Datum narození
Datum úmrtí
Sport
Souvisejicí články:

Na první mistrovství Evropy jela Novotná už jako čtrnáctiletá, potkala se tam se svou budoucí největší konkurentkou Steffi Grafovou. Grafová nakonec Novotnou porazila, ale tento souboj předurčil celou aktivní kariéru obou hráček.

Novotná se tenisu věnovala už od osmi let, kdy nastoupila do Moravské Slavie Brno. Předtím to ještě zkoušela v moderní gymnastice, ale nepochodila. Objevila ji až trenérka Ludmila Plchová, se kterou Jana trénovala tři roky. Do světa profesionálního tenisu se dostala v osmnácti letech, nejlepší výsledky dosahovala ve čtyřhře a v roce 1990 se stala deblovou jedničkou. Rok 1991 pro ni byl zlomový, probojovala se do finále Grand Slamu, kde hrála s Monikou Selešovou. Dobře rozehranou partii ale pokazila a prohrála. Poprvé se dostala do finále Wimbledonu v roce 1993, ale narazila na Grafovou a odešla z něj poražena. Ve čtyřhře se jí pořád dařilo. V letech 1994 až 1996 si se svou deblovou partnerkou Španělkou Arantxou Sanchez-Vicariovou připsaly sedm výher z nejvýznamnější čtyřky turnajů. Novotné se však dařilo i ve spolupráci s Hingisovou nebo Davenportovou.

K vrcholům její kariéry patřily olympijské hry v Atlantě (1996), odkud přivezla bronz z dvouhry a stříbro ze čtyřhry (hrála se Sukovou). V roce 1997 vyhrála jako první Češka Turnaj mistryň a úspěch dovršila výhrou ve čtyřhře s Davenportovou. Novotná se v roce 1998 potřetí zúčastnila Wimbledonu a konečně jej vyhrála. Ve finále porazila Francouzku Nathalii Tauziatovou. Ve čtvrtfinále překonala Venus Williamsovou a v semifinále Martinu Hingisovou. 

Ze 12 grandslamů vyhraných v ženské čtyřhře zvítězila čtyřikrát ve Wimbledonu, třikrát na French Open, třikrát na US Open a dvakrát na Australian Open.V týmových soutěžích vyhrála s československým týmem Fed Cup v roce 1988.

S aktivní kariérou se rozloučila v roce 1999 na turnaji v německém Filderstadtu, nadále ale zůstávala ve sportovním světě a pracovala jako komentátorka sportovních přenosů. V roce 2010 spolukomentovala Fed Cup v České televizi. 

Deset let patřila do absolutní světové špičky, ve své kariéře odehrála 246 turnajů, vyhrála jich čtyřiadvacet a navíc přidala tři medaile z olympijských her. Zemřela 19. listopadu 2017 v Česku na následky rakoviny vaječníku, která jí byla diagnostikována více než dva roky předtím.